Comiesięczna opieka nad akwarium

Raz w miesiącu w ramach cotygodniowej częściowej podmiany wody wykonuję więcej czynności aby utrzymać jak najdłużej ciągłość i stabilność równowagi biologicznej mojego akwarium.

Jak co tydzień podcinam za bardzo rozrośnięte rośliny oraz usuwam zgniłe ich części. W czasie usuwania brudu z dna stosuję specjalną rurkę spłaszczoną na końcu z podłużnymi wycięciami, którą sam zrobiłem dla tych potrzeb.

Zagłębiam rurkę w podłożu aby jak najwięcej brudów ściągnąć wraz z wodą, a nie naruszyć korzeni roślin.

Najwięcej brudu gromadzi się przy roślinach i kamieniach więc raz w miesiącu podnoszę Anubiasy przyciśnięte kamieniami aby z pod nich wyciągnąć nagromadzony brud. Podczas takich porządków upuszczam więcej wody w granicach 30%.

Po uzupełnieniu wody przystępuję do wyczyszczenia filtra kubełkowego FLUVAL 204.

Gąbki na których zbierają się największe zanieczyszczenia płuczę w wodzie wypuszczonej z akwarium, ale nie wszystkie. Po jednej z każdej strony ramki płuczę dość dokładnie a pozostałe tylko zgrubnie. W następnym miesiącu płuczę dokładnie te które były myte tylko zgrubnie.

W moim filtrze w dolnym pojemniku mam ceramikę

W środkowym pojemniku jest torf, który wymieniam właśnie przy miesięcznych porządkach. Czasami używam torfu granulowanego a czasami włókninowego. Działanie obu jest takie samo.

W górnym koszyku znajduje się wata pyrlonowa, którą obowiązkowo myję co miesiąc w wodzie z akwarium. Raz na dwa miesiące muszę wyjąć także węże, gdyż spada wydajność filtra. Jest to spowodowane tym że brudy w karbowanych wężach na zagięciach szybko się osadzają i je zatykają. Myślę o wymianie tych węży na inne nie karbowane, gdyż jest to jedna z wad tego filtra.opiekamies

Raz w miesiącu myję także szyby przykrywające akwarium z kurzu oraz białego nalotu i plam. Czystość szyb to przede wszystkim dobre oświetlenie roślin.

Wiem że część promieni świetlnych odbija się od tych szyb ale za to do parowanie wody jest ograniczone do minimum, co wpływa także na bezpieczeństwo instalacji elektrycznej.